Jak sprawić, że ktoś nas polubi? 7 psychologicznych wskazówek

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Jak sprawić, że ktoś nas polubi? 7 psychologicznych wskazówek

 • Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019

Spis treści

Zdarza się, że chcielibyśmy, aby ktoś nas zauważył i polubił. Nasza chęć zbudowania dobrej relacji z taką osobą może być czynnikiem stresowym. Obawa przed zignorowaniem lub odrzuceniem sprawia, że dużo trudniej jest nam formułować odpowiednie zdania. Na takie sytuacje warto mieć kilka gotowych zachowań, które zmniejszą nasz stres. Oto kilka propozycji:

1. Poproś tę osobę o przysługę

Robienie czegoś dla kogoś z własnej chęci automatycznie sprawia, że bardziej tę osobę lubimy. Nikt nie lubi być do czegoś przekonanym, dlatego, nawet gdy kogoś przekonasz, aby zrobił ci przysługę, to ta osoba podświadomie wyjaśni sobie, dlaczego chce tak zrobić. Do najczęstszych wyjaśnień należą „Przecież go lubię”, „To jest osoba, która pomogłaby, gdybym ja był w potrzebie” itd. Ostatecznie nie tylko ktoś ci pomógł, ale także dodatkowo polubił ciebie. Prosząc o przysługę – pokazujemy swoje potrzeby, braki – zwiększa to także zaufanie innych do nas, ponieważ wyglądamy na szczerych ludzi.

2. Bądź cicho trochę dłużej

Za każdym razem jak zadasz komuś pytanie, a ta osoba odpowie, daj sobie jeszcze chwilkę ciszy. Dając sobie czas na krótką przerwę, sygnalizujemy drugiej osobie, że chcemy jej słuchać. Często ta osoba nie wytrzyma ciszy i powie coś jeszcze. Zazwyczaj będzie to coś ważnego, co nie znalazło się w od razu w odpowiedzi dlatego, że osoba z którą rozmawiamy obawiała się to powiedzieć. Jeśli zastosujemy regułę chwili ciszy i nie będziemy rozmówcy krytykować za to co powie nam dodatkowo, to będzie on czuł się zrozumiany, będzie czuł, że nam zależy na jego historii. Automatycznie będzie nas bardziej lubił i szanował.

3. Obserwuj wzrokiem jastrzębia

Dostrzegaj to, co robią inni. Zwracaj uwagę na wysiłki osoby, na której ci zależy. Codziennie naszą uwagę przykuwają rzeczy, które nam przeszkadzają, utrudniają życie. Zauważamy brudne wycieraczki, niewyniesione śmieci, niedomyte talerze, a omijamy to, co uznajemy za oczywiste. Wielu ludzi twierdzi, że rozwiązując problemy, posuwamy się do przodu. Jest to niebezpieczne złudzenie, wydaje nam się, że posunęliśmy się do przodu, ponieważ wykonaliśmy dużo pracy, tak naprawdę jedynie wracamy do punktu wyjścia. W ten sposób nie tylko będziesz lepiej rozumiał rzeczywistość i relacje między ludźmi, ale także jeśli docenisz kogoś trud i poświęcenie to szybko sprawisz, że ta osoba ciebie polubi.

4. Poproś tę osobę, aby coś o sobie opowiedziała

Bez względu na to, jak nieśmiali jesteśmy, lubimy mówić o nas samych, a w szczególności, jeśli rozmówca uważnie słucha tego, co mówimy. Możesz pozwolić innym czerpać radość z opowiadania o sobie zadając im proste pytania. Możesz zapytać o ich plany na weekend, pochodzenie lub zainteresowania.

Ważne, abyś gdy osoba opowiada zauważał ciekawe aspekty tego co mówi i na nie wskazywał, w ten sposób zapewnisz tą osobę, że jesteś rzeczywiście zainteresowany jej historią. Możesz też pytać o to czego nie rozumiesz w wypowiedzi drugiej osoby.

5. Pozostaw uczucie niedosytu

Nie przedłużaj sztucznie spotkań. Staraj się nie wyjawiać wszystkiego o sobie. Niedokończone czynności pamiętamy lepiej, także ludzi, którzy nas czymś zainteresowali, ale nie wyczerpali wszystkich pytań. Osoba, którą zainteresowałeś, będzie chciała zdobyć więcej informacji o tobie.

6. Od czasu do czasu ujawnij jakąś swoją słabość

Trudno rozmawiać z ludźmi, którzy zawsze mają rację. Ideały nie istnieją, im bardziej starasz się udowodnić jaki dobry jesteś, tym mniej jesteś prawdziwy. Znajdź balans pomiędzy dzieleniem się swoją wiedzą i zdolnościami a skromnością. Jeszcze raz – poproś kogoś o przysługę. Pokaż, że ty też potrzebujesz wsparcia. Ujawniając swoją słabość udzielisz cichego przyzwolenia innym na bycie sobą w twojej obecności.

7. Odkryj i zapisz misję swojego życia

Wiele badań wskazuje na wpływ planowania na osiąganiem celów. Choć naukowcy publikują różne dane, często niepokrywające się ze sobą, to wszyscy są zgodni, że planowanie ma pozytywny wpływ na osiągnięcia. Zaplanuj swoje życie, odkryj swój głos, a potem zapisz go. Pomysły przychodzą i odchodzą jak wiatr, tak samo niezapisane sny i marzenia. Więcej o odkrywaniu i spisywaniu własnej misji życiowej napisałem w artykule: Jak napisać własną deklarację misji życiowej?

Osobom, które mają określony cel łatwiej nawiązywać kontakty, ponieważ swoje reakcje i decyzje podporządkowują swojej misji. Mogą zdobyć się na pewność i odwagę, ponieważ mają cel, na którym mogą się oprzeć, któremu mogą się poświęcić.

Jestem teraz w trakcie tworzenia narzędzia, kursu, który będzie miał na celu pomóc w spisywaniu wizji przyszłości. Jeśli chcesz go wypróbować, śmiało napisz do mnie tutaj – jestem chętny dać ci dostęp w zamian za króciutkie 30 sekundowe nagranie, w którym powiesz jak zapisanie swoich planów pomogło ci je osiągnąć. (oczywiście tylko jeśli rzeczywiście pomoże)

Podsumowanie

Starając się zdobyć przyjaciół możemy podjąć różne działania. Omówiliśmy jak możemy wykorzystać psychologię stojącą za tym jak wybieramy naszych przyjaciół, aby podejmować lepsze decyzje w trakcie nawiązywania kontaktów. Takie zrozumienie siebie i innych nie sprawia, że przestajemy być naturalni. Pozwala nam raczej pokazać się światu, szanując innych i ich historię. Jeśli rzeczywiście poświęcimy czas na odkrycie własnej misji i nauczymy się nawiązywać i utrzymywać wartościowe kontakty, nasz krąg wpływu powiększy się.

Ćwiczenia

Ćwiczenia na dobry początek dnia

Nie lubisz godzin porannych? Jesteś śpiący i potrzebujesz porządnej dawki energii? Szkoda, że tak wielu z nas tak właśnie spędza kilka pierwszych godzin każdego dnia. Często myślimy, że jedynym rozwiązaniem jest …

Czytaj więcej »
Edukacja

Wspólny mianownik sukcesu

Straciła wzrok, słuch i umiejętność mówienia mając 19 miesięcy. Kolejne 4 lata były nieznośne dla rodziny. Nic nie rozumiejąca dziewczynka płakała, wrzeszczała, i niszczyła wszystko na swojej drodze. Jedynym sposobem aby ją uspokoić były …

Czytaj więcej »
Przywództwo

Jak napisać własną deklarację misji życiowej

Jednym z głównych czynników sukcesu najszybciej rozwijających się zespołów jest skoncentrowane na misji działanie. Skoro tak, możemy śmiało wskazać na niesamowitą wagę posiadania własnej misji życiowej. W końcu podobnie jak w biznesie inwestujemy czas oczekując konkretnych rezultatów.

Czytaj więcej »

2 komentarze

2 komentarze o “Jak sprawić, że ktoś nas polubi? 7 psychologicznych wskazówek”

 1. Piotr Podolski
  #LINK,

  Bardzo ciekawy artykuł, prosty, czytelny i konkretny. Zamierzam napisać własną misję życiową, dzięki za inspirację!

  1. #LINK,

   Bardzo dziękuję!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spodobał Ci się artykuł?

Nie przegap kolejnego!

Nasza strona korzysta z plików cookie, kontynuując korzystanie z niej zgadzasz się na ich używanie.
Więcej informacji tutaj.