Ola

Hej!

Dziewiętnaście lat!

Wiem że podobała ci się metafora sąsiedniego możliwego, dlatego napisałem na twoje urodziny o tym artykuł, tutaj możesz przeczytać jego pierwszą wersję. Mile widziane uwagi ????

The adjacent possible is a kind of shadow future, hovering on the edges of the present state of things, a map of all the ways in which the present can reinvent itself.

Steven Johnson

Rozumiemy innowację jako nagły moment eureki prowadzący do nowych pomysłów. Myślenie takie sprawia, że nie uważamy się za potencjalnych odkrywców. Jednak większość odkryć miała miejsce nie w wyniku nagłego przebłysku zupełnie odległej dla jednostki mądrości, raczej była rezultatem eksploracji tego co możemy nazwać „sąsiednim możliwym”.

Mglisty cień przyszłości

Sąsiednie możliwe jest tajemniczą odwrotnością historii, wykładniczą mnogością tego jak jutro może wyglądać nasz świat, inteligentnie ograniczoną brakiem naszej motywacji.

Innowacje pogłębiają naszą wiedzę i zrozumienie świata. Co jednak ważniejsze, innowacja zwiększa możliwości, przestrzeń tego co możemy zrobić. Pozwala nam wykorzystać lepiej surowce, tworzyć nowe ułatwiające życie  produkty, lepsze usługi i lepiej funkcjonujące organizacje.

Poszerzanie kręgu możliwości wymaga od nas opuszczenie teraźniejszych granic naszego zrozumienia.

Musimy postawić krok w nieznane. I choć myślimy, że większość innowacji, większość odkryć miało miejsce na granicy tego co już było poznane. Ekspansja zrozumienia występuje gdy inwestygujemy najbliższe okolice tego co już rozumiemy.

Potęga „sąsiedniego możliwego” jest tajemnicza – wiemy, że wszystko co cenimy tam się kiedyś znajdowało, jednocześnie nie wiemy co może znajdować się tam teraz.

Sąsiednie możliwe jest przestrzenią w której odbywa się wszelka efektywna eksploracja. Koncepcja sąsiedniego możliwego tłumaczy drogi historii, dlaczego pewne rzeczy musiały się wydarzyć, aby człowiek mógł poszerzyć swoje poznanie i dzisiaj podejmować lepsze decyzje. Tłumaczy rozwój technologii, ekonomii, moralności, jednostki, polityki i każdego innego skomplikowanego adaptacyjnego systemu.

Sąsiednie możliwe zawiera wszystkie możliwe sposoby rozbudowania teraźniejszego systemu. Zrozumienie funkcjonowania sąsiedniego możliwego daje nam potężne narzędzie do kreowania sytuacji w których innowacja jest nie tylko możliwa, ale prawdopodobna.

W książce „Where Good Ideas Come From” Steven Johnson dzieli się wieloma przykładami sąsiedniego możliwego. W 19 wieku śmiertelność noworodków wynosiła ponad 60%. Pewnego dnia odwiedzając zoo położnik Stefan Tarnier zauważył, że nowowyklute ptaki trzymano w ogrzewanych pudełkach. Na podstawie tej idei zbudował pierwszy inkubator dla przedwcześnie urodzonych dzieci i zmniejszył ich śmiertelność o połowę.

Tarnier odkrył sąsiednie możliwe dla technologii wykorzystywanej w zoo. Ponad sto lat później profestor z MIT Timothy Prestero odpowiedzialny za projekt wsparcia szpitali w Indonezji musiał zredefiniować inkubator, ponieważ nikt w indonezji nie potrafił naprawiać otrzymanych w ramach projektu inkubatorów, a te psuły się częściej w lokalnym wilgotnym klimacie.

Prestero rozpoczął poszukiwanie sąsiedniego możliwego od zdobycia wiedzy w zakresie tego, co indonezyjscy mechanicy potrafili naprawiać. Mógł oczywiście próbować uprościć funkcjonowanie dotychczasowego modelu, przeszkolić mechaników lub dostosować model do wilgotnych warunków. Jednak decyzja o rozpoczęciu od rozpoznania już zdobytych kompetencji mechaników okazała się niezwykle skuteczna.

Nowy model inkubatora był nie tylko łatwiejszy w naprawie, ale mógł być w całości zmontowany z dostępnych w Indonezji części przez lokalnego mechanika samochodowego.
Nowy inkubator nazwany został NeoNurture, zbudowany był z lamp samochodowych, nawiewu samochodowego, światełek sygnalizacyjnych z kokpitu oraz baterii używanych w jednośladach.

Nie było potrzebne szkolenie mechaników, fundusze przeznaczone na inkubatory mogły byś lepiej wykorzystane, ponieważ nowy design okazał się kilkukrotnie tańszy w budowie i dodatkowo nie psuł się on pod wpływem wysokiej wilgotności.

Tarnier mógł wymyślić inkubator tylko dlatego, że ktoś inny wymyślił ogrzewane pudełka dla ptaków. Prestero mógł wymyślić NeoNurture, ponieważ Tarnier wymyślił już inkubator. Izaak Newton napisał: „Jeśli udało mi się spojrzeć dalej, to dlatego, że stałem na ramionach gigantów”.
Stojąc na barkach gigantów ty też możesz być efektywnym odkrywcą.

Ucz się pilnie tego co cię interesuje i daje możliwość zarobienia pieniędzy. Nie tylko dla pieniędzy, ale ponieważ jeśli robisz coś za co ktoś inny chce ci zapłacić – to istnieje duża szansa, że jest to dobre i potrzebne światu.


Przywództwo to nie jest stanowisko, to komunikowanie innym ich wartości i potencjału tak wyraźnie, że sami zaczynają to w sobie zauważać.

Wierzę w twoją zdolność zbudowania życia pełnego znaczenia.

Lubię cię za twoją chęć eksploracji, poznawania, za pokorną niepewność i odwagę do powiedzenia tego co przychodzi ci na myśl.

Przeczytaj proszę te moje artykuły, jeśli już je przeczytałaś to możesz ominąć????:

Prezent

Pomyślałem, że w świecie, gdzie wszyscy są bardzo zabiegani i albo nie mają dla siebie czasu, albo ten czas jest niezaplanowany i spędzony na płytkiej interakcji – najbardziej wartościowym prezentem jaki mogę ci dać jest mój czas.

Poniżej znajdziesz kilka propozycji tego co moglibyśmy zrobić razem ????. Możesz wybrać którąś z nich, lub zaproponować coś samemu.

Bilet, który Ci dałem, jest ważny 120 dni (słyszałem, że planujesz do Norwegii, możemy przedłużyć ważność) Prawdopodobnie lepiej byłoby go wykorzystać w gdy będzie cieplej ????.

Spływ supami

Wynajmę Ci supa i zabiorę ciebie oraz do 3 osoby lub gdyby jakiś jeszcze kierowca jechał to fajnie więcej.

Rzeka Wkra.

Palmiarnia w Łodzi

Wieczór filmowy u Michała

Możemy zrobić wieczór filmowy, mogę zaskoczyć cię jakimś filmem i pozwolić ci zaprosić kilka osób do mojego nowego pokoju.

Pokażę ci jak szukać wiarygodnych informacji w internecie, badań naukowych

Poszukamy sposobów na otwieranie umysłów innych ludzi poprzez rzeczowe mówienie. Będziemy ćwiczyć sposoby sprawdzania wiarygodności informacji. Pokażę ci gdzie można uzyskać dostęp do badań naukowych.

Zaskakujące jest to jak gigantyczną bazę wiedzy udało się już zgromadzić człowiekowi. Jeszcze bardziej zaskakujące jest jednak to, że tak niewielu ludzi z tej wiedzy korzysta.

Dobrego kolejnego roku!