5 sposobów jak odzyskać energię i chęci do życia

5 sposobów jak odzyskać energię i chęci do życia

Ostatnia aktualizacjia:

– „Ciągle jestem zmęczony” – Jeśli tak nie powiedziałbyś o sobie, to prawdopodobnie znasz kogoś, kto niedawno tak właśnie się wyraził. Przemęczenie i związana z tym utrata motywacji dotyka bardzo wielu ludzi i choć czasami ma przyczyny fizjologiczne i wymaga oceny lekarza, najczęściej związana jest ze stylem życia i sposobem myślenia. Co zatem można zrobić, aby odzyskać utraconą energię i chęci do życia?

Pozbądź się dylematów

Często łamiemy sobie na czymś głowę, starając się wybrać to, co będzie dla nas najlepsze. Nie możemy się zdecydować, ponieważ dostępne możliwości są niezwykle do siebie podobne. Obawiamy się też tego, że nie poznaliśmy jeszcze wszystkich opcji, a może jest gdzieś coś lepszego, tańszego lub łatwiejszego do zdobycia.

Czasami odwlekamy podjęcie decyzji nawet na kilka miesięcy. Świadomość tego, że wciąż ta decyzja jest przed nami, kładzie na nas dodatkowy, często niepotrzebny, ciężar.

Odwlekanie decyzji może być bardzo frustrujące, a do tego sprawia, że czas mija, a my nie czujemy postępu. Ręce nam opadają, słabniemy, tracimy motywację. Do tego za każdym razem, gdy myślimy o wciąż nie wykonanym zadaniu, możemy czuć wyrzuty sumienia lub zawstydzenie. To powoduje podobne uczucia, jakie powstają wtedy, gdy ktoś spogląda z boku i przypomina nam, że powinniśmy działać.

Planuj swój czas i działaj

Tak wielu ludzi traci dużo czasu i energii odwlekając wykonanie potrzebnych zadań czasie. Szkoda tracić cały ten potencjał. Warto przeanalizować sprawę najlepiej jak to możliwe, podjąć decyzję i działać.

Warto też planować zadania na każdy konkretny dzień, a nie stawianie sobie tylko terminu zakończenia, aby unikać pozostawiania rzeczy do zrobienia na ostatnią chwilę. To zwykle oszczędza wiele stresu wyczerpania, które pojawia się, kiedy na wykonanie zadania brakuje nam czasu.

Istnieje też wiele badań i przykładów z codziennego życia, które pokazują, że wykonanie porannych obowiązków, a potem rozpoczęcie pracy od najtrudniejszego zadania danego dnia ma najlepszy wpływ na efektywność i poczucie sprawczości. Pościelenie rano łóżka to pierwsza wiktoria, zastrzyk hormonu – dopaminy, który odpowiada za motywację.

Planowanie czasu na wykonanie zadania, w którym jesteśmy rzeczywiście w stanie go wykonać również buduje nasze poczucie sprawczości, wzmacnia motywację i dodaje energii.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Warto otaczać się przyjaciółmi, ludźmi, którzy nas rozumieją, wspierają, prezentują podobne do naszych wartości, są chętni pomóc, podejmują wyzwania, są odważni w obliczu przeciwności.

Czasami możemy mieć problem z odsunięciem z życia toksycznych ludzi, od których nie doświadczamy wsparcia i zachęty. Może tak być z obawy, że nie znajdziemy lepszych ludzi, którzy będą mieli pozytywny wpływ na nasze życie. Jednak wypadkowa naszych sukcesów zależy od tego jakimi ludźmi się otaczamy. Dlatego ważne jest jakie osoby mają na nas wpływ.

Warto też zastanowić się czy sami nie inicjujemy negatywnych emocji w relacjach. Dobrze jest porozmawiać z osobą, której dotyczy sprawa, zapytać, jak to widzi i czy jest coś, co moglibyśmy wspólnie zrobić, aby naprawić wzajemne stosunki.

Nie bierz za dużo na swoją głowę

Ważne jest także, aby w działaniu nie przesadzić. Najczęściej bowiem jesteśmy przemęczeni po prostu w wyniku zbyt dużej ilości obowiązków. Zbyt dużo spraw do załatwienia, zbyt dużo zmian czy decyzji do podjęcia w krótkim czasie może doprowadzić do wypalenia. Życie w ciągłym biegu bez czasu, aby się zatrzymać i odpocząć nie służy dobremu samopoczuciu.

Do tego dochodzą sprawy, którymi często się przejmujemy, a nad którymi nie mamy żadnej kontroli, które nas bezpośrednio nie dotyczą lub nie są wcale istotne.

Słynny kanadyjski psycholog dr Jordan B. Peterson w serii wykładów poświęconych psychologicznej wartości Pisma Świętego zwraca szczególną uwagę na wygłoszone przez Jezusa „Kazanie na Górze”, w którym czytamy m.in.:

„Nie martwcie się więc o jutro, gdyż jutro zatroszczy się o siebie. Dzień dzisiejszy ma dość własnych kłopotów”. Ewangelia św. Mateusza 6:34

Tekst ten jak wiele innych wersetów biblijnych może być interpretowany na wielu różnych poziomach. Spróbujmy spojrzeć na niego jako na cenną psychologiczną wskazówkę. Niektórzy używają go jako argumentu za swawolnym, beztroskim życiem. Jednak, aby zrozumieć prawdziwe przesłanie słów Jezusa musimy przeczytać werset poprzedzający:

„Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam dodane”. Ewangelia św. Mateusza 6:33

Nagle staje się jasne, że coś powinniśmy zrobić najpierw, powinniśmy za cel obrać najlepszą rzecz, jaką jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. A potem skupić się na tym, co powinniśmy zrobić dzisiaj.

Dr Peterson mówi: „Jeśli ustawisz swoje życie tak, że szczerze planujesz i wykonujesz swoje działania mając na celu najlepsze możliwe dobro, jakie jesteś w stanie sobie wyobrazić, to rzeczy, których potrzebujesz w swoim codziennym życiu oraz rzeczy, które pozwalają ci prosperować, staną się twoim udziałem”.

Zadbaj o równowagę

Często mówi się o tym, jak ważne jest zachowanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem czy też pracą a życiem rodzinnym. To niekwestionowana prawda. Odpoczynek i czas dla rodziny są bardzo ważne. Jak zatem powinniśmy planować nasz czas mając na uwadze zdrowie i relacje z najbliższymi?

Jeśli większość naszej pracy to praca fizyczna, to najlepszym odpoczynkiem będzie coś, co angażuje nas umysłowo jak np. gra w zaawansowane gry planszowe lub inne hobby nie wymagające wysiłku fizycznego. Jeśli natomiast w pracy niewiele się ruszamy, najlepiej znaleźć rodzaj sporu, który interesuje i lubi cała rodzina.

Warto zadbać także o spędzanie wystarczającej ilości czasu w środowisku naturalnym, w otoczeniu przyrody i zieleni. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Melbern wykazano, że patrzenie na zieleń roślin korzystnie wpływa na samopoczucie. W innym badaniu prowadzonym przez naukowców z UK, Szwecji i USA udało się ustalić, że pozytywne efekty działania przyrody na nasze zdrowie można zauważyć już przy 2 godzinach tygodniowo spędzonych w przyrodzie. Najlepsze rezultaty zauważono u osób spędzających w środowisku naturalnym ponad 5 godzin tygodniowo.

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.