Newsletter

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

bo, Pewnych rzeczy nie mamy czasu NIE robić!

NEWSLETTER

1 MINUTA W KAŻDY PIĄTEK.
ŻADNYCH BZDUR.
[mc4wp_form id="144"]

Raz na tydzień wysyłam hacki, pozwalające oszczędzać mnóstwo czasu, oraz historie ludzi, którzy uratowali rodziny od rozpadu, kraje od wojen, rozwiązali krytyczne problemy środowiskowe lub po prostu znaleźli genialne rozwiązanie problemu. Wszystko krótkie i proste. Żadnych reklam. Tylko to co ma moc.

Ostatnie historie z newslettera

Pewien stolarz był gotowy do przejścia na emeryturę. Powiedział swojemu szefowi, że zamierza się zwolnić i zacząć cieszyć się życiem rodzinnym u boku swojej żony, dzieci i wnuków. Co prawda nie otrzymywał by zapłaty za swoją pracę pod koniec każdego tygodnia, ale emerytura na którą liczył wystarczyłaby mu na wiedzenie dostatniego, spokojnego życia.
Szef trochę się zmartwił decyzją swojego pracownika, bo facet był świetnym fachowcem. Poprosił go o ostatnią przysługę, wykończenie jeszcze jednego domu. Stolarz zgodził się, ale po jakimś czasie stało się oczywiste, że nie ma już serca do tej roboty. Pozwolił sobie na kiepską stolarkę, słabe wykończenie i używał niskiej jakości materiałów. Był to dość niefortunny sposób na zakończenie wspaniałej, pełnej rzetelności i uczciwości kariery.
Gdy stolarz ukończył zlecenie, szef przyszedł na inspekcję domu. Gdy to już zrobił, wręczył stolarzowi klucze do drzwi frontowych ze słowami: „To jest … 
(Zapisz się na newsletter, a od razu otrzymasz zakończenie historii)
Żył gdzieś farmer który miał osiołka. Pewnego dnia osiołek farmera wpadł do studni. Osiołek płakał godzinami podczas gdy farmer zastanawiał się co to zrobić. W końcu farmer zdecydował że osioł był już stary a studnia sucha i tak czy siak trzeba było ją zakopać, wydobycie osiołka byłoby bardzo trudne, więc po prostu się nie opłacało.
Zebrał zatem wszystkich swoich sąsiadów aby mu pomogli. Wszyscy chwycili za łopaty i zaczęli sypać ziemię do studni. …
(Zapisz się na newsletter, a od razu otrzymasz zakończenie historii)
W jednej z prowincji na dalekim wschodzie żył władca, który powoli się starzał, stwierdził, że najwyższy czas znaleźć godnego następcę. Jednak zamiast wybierać spośród swoich nadwornych asystentów lub swoich własnych dzieci, postanowił zrobić coś zupełnie innego.
Zwołał wszystkich młodych chłopców z prowincji do swojego pałacu. Gdy się zebrali powiedział „Nadszedł czas abym ustąpił i wybrał kolejnego władcę. Zdecydowałem wybrać jednego z was. ” Młodzieńcy byli zaskoczeni! Władca jednak kontynuował „Dam każdemu z was dzisiaj nasiono, jedno nasiono. To będzie bardzo szczególne nasiono. Pójdziecie do domu, zasadzicie je i będziecie je podlewać. W końcu przyjdziecie za rok z rośliną którą wyhodujecie. Wtedy zdecyduję na podstawie roślin które mi przyniesiecie kto zostanie kolejnym władcą.”
Był tam jeden chłopak imieniem Linn, który tak jak inni otrzymał nasiono z rąk władcy. Wrócił do domu i z podekscytowaniem opowiedział o wszystkim swojej mamie, która pomogła mu wybrać doniczkę, najlepszą ziemię i zasadzić nasiono. Każdego dnia chłopak podlewał nasiono i przyglądał się czy aby już nie zaczyna wyrastać.
Gdy minęły trzy tygodnie, …
(Zapisz się na newsletter, a od razu otrzymasz zakończenie historii)
Gdy pewien mężczyzna przechodził obok słoni na wycieczce w Indiach, nagle się zatrzymał, zaskoczony przez fakt, że te wielkie zwierzęta były przywiązane taką malutką linką do ich przedniej nogi. Było jasne, że zwierzęta są w każdej chwili wstanie zerwać linkę i uciec.
Mężczyzna zauważył trenera w pobliżu i zapytał go dlaczego te zwierzęta tu stoją i nie próbują się zerwać i uciec. „Hmm” …
(Zapisz się na newsletter, a od razu otrzymasz zakończenie historii)
Pewnego razu żył w wiosce bardzo leniwy mężczyzna. Zawsze poszukiwał on łatwych dróg życia i zdobywania jedzenia przy najmniejszym wysiłku. Jednego poranka podczas gdy szukał czegoś do zjedzenia, zobaczył sad owocowy. Rozejrzał się i nikogo nie zauważył, a więc szybko zdecydował ukraść trochę owoców. Jednak gdy tylko wszedł między drzewa owocowe i zaczął wspinać się na jedno z nich, farmer zauważył go i zaczął nadciągać w jego kierunku aby go pochwycić. Leniwy człowiek zobaczył farmera z kijem zmierzającego w jego kierunku, przestraszył się i uciekł w kierunku lasu do którego wbiegł aby się ukryć.
Wędrując przez las w pewnym momencie zobaczył niesamowitą scenę. Był tam wilk. I pomimo, że miał tylko dwie nogi, …
(Zapisz się na newsletter, a od razu otrzymasz zakończenie historii)
Chcę pokazać wam coś nader ciekawego, słuchajcie.
Każdy pilot i instruktor pilotażu powie wam, że jeśli startujesz tutaj i chcesz dotrzeć tutaj do ustalonego celu, a w trakcie lotu wieje boczny wiatr, faktycznie dolecisz tutaj, dlatego pilot tak naprawdę startując i znając warunki pogodowe poleci tutaj, wyżej, na północ, aby dostać się do właściwego, wcześniej obranego celu. A co najważniejsze ta metafora dotyczy także ludzi i życia. „Traktuj człowieka tak, jaki jest, a wiatry i przeciwności sprawią, że upadnie. Traktuj człowieka tak, jaki być może, a będzie się stawał taki, jaki może i powinien być” Jeśli żyjesz będąc realistą, nie wiedząc kiedy stajesz się pesymistą, jednak jeśli celujesz w gwiazdy, starasz się zrobić to co „niemożliwe”, otóż, panie i panowie dotrzesz dokładnie tam gdzie potrzebujesz być.
Każdy mężczyzna oddaje swoje życie za to w co wierzy i każda kobieta oddaje swoje życie za to w co wierzy. Niektórzy są jednak ludźmi małej wiary, bądź też w nic nie wierzą. Oddają zatem swe życie za niewiele, albo za nic.
Istnieją tylko dwa sposoby patrzenia na świat, ale zanim się nad nimi zastanowimy, zdefiniuję kilka pojęć.
 
Sylogizm – logiczny argument zawierający dwa lub więcej przyimki prowadzące do konkretnej konkluzji.
Arystoteles zdefiniował to w następujący sposób:
Istnieje mniejsza i większa przesłanka na podstawie której wynik może być wydedukowany.
Przykład:
Wszyscy ludzie są śmiertelni
Sokrates jest człowiekiem
Zatem Sokrates jest śmiertelny
Większa przesłanka – Maksyma – Nie będę jechał na czerwonym świetle
Mniejsza przesłanka – Sytuacja – Świeci się czerwone światło
Dedukcja – Konkluzja – Zatem, zatrzymuję się
Nie możesz sformułować Konkluzji, ponieważ jest ona automatycznym wynikiem Maksymy i aktualnej Sytuacji.
Nie możesz sformułować Sytuacji, z mniej lub bardziej oczywistych powodów, głównie dlatego, że Sytuacje najczęściej nie są możliwe do przewidzenia i zmieniają się niezależnie od naszej woli.
Możesz lub nie możesz zdeklarować Maksymę zależnie od tego która filozofia jest prawdziwa –
  • Determinizm mówi, że nie możesz zdeklarować Maksymy, ponieważ są one głęboko osadzone w tobie. Są to nieświadome chęci i moce które tobą kierują. To znaczy, że jesteś władany własnymi marzeniami i nieświadomymi zachciankami. Determinizm zakłada, że gdybyś był wstanie ją w pełni zrozumieć – zrozumieć siebie i innych, mógłbyś dokładnie przewidzieć konsekwencje, niezależnie od tego co ludzie wybiorą – ponieważ każdy tak naprawdę ma tylko jeden wybór.
    • W skrócie: Jesteś we władaniu sytuacji, rzeczy i innych, a twoje decyzje bazują na doświadczeniach z przeszłości lub podświadomości.
  • Wolna wola (szacunek dla ludzi) mówi, że jesteś zdolny zdeklarować Maksymę. Zakłada, że podejmujesz decyzje na podstawie tego co wydaje Ci się, że będzie miało najlepszy ostateczny efekt. Takie podejście w dużej mierze definiuje istnienie sumienia, na podstawie którego ludzie podejmują decyzje, oraz, że istnieją fundamentalne zasady w kontekście których sumienie staje się racjonalne, a jedynymi osobami, które wydają się nie mieć pojęcia o takich zasadach są ignoranci oraz ci którzy uważają, że takich niema. Jednak gdy tylko zostaną potraktowani wbrew danym fundamentalnym zasadom, stają się źli, gorzcy a ostatecznie mściwi.
    Istnienie fundamentalnych zasad zakłada, że jesteś wstanie w bardzo prosty sposób przewidzieć konsekwencje, jednak tylko wiedząc co zostanie wybrane, wykonane, uczynione.
    • W skrócie: podejmujesz decyzje na podstawie swojego najlepszego zrozumienia rzeczywistości, wybierasz to co wydaje ci się, że przyniesie najlepsze rezultaty.

Chcesz otrzymywać niesamowite historie? ZAPISZ SIĘ

Zasób 17

Nasza strona korzysta z plików cookie, kontynuując korzystanie z niej zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji tutaj.