Książki warte czasu

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

7 Nawyków Skutecznego Działania

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki wskazuje, jak – kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne – stworzyć synergię, oznaczającą zwielokrotnione efekty wspólnych działań. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.

3 Rozwiązanie

Rozwiązanie przedstawia przełomowe podejście do rozstrzygania konfliktów i kreatywnego radzenia sobie z problemami zawodowymi, społecznymi i osobistymi. Covey wyjaśnia, jak wykraczać poza „moją” i „twoją” stronę, a nawet kompromisy, tak by zakończyć spór bądź negocjacje w sytuacji lepszej niż ta, do której początkowo dążyliśmy. Poprzez zaczerpnięte z życia przykłady pokazuje, jak jego koncepcje zastosowano w praktyce, by stworzyć nową, lepszą rzeczywistość – w zwalczaniu przestępczości, zwłaszcza wśród młodocianych, w podnoszeniu poziomu nauczania i wyników szkolnych, w naprawianiu relacji pomiędzy wspólnikami w firmie, a także rodzicami i dziećmi.

Siła pozytywnego nie

W dzisiejszym świecie pełnym stresów i konieczności dokonywania nieustannych wyborów presja, by ustępować i mówić „Tak” cały czas rośnie. Efektem tego są stres, przepracowanie i zanik zasad etycznych. Sztuka mówienia „Nie” nigdy nie była tak potrzebna. Jednak niewłaściwie powiedziane „Nie” ma często wielką siłę niszczącą, zraża ludzi i wywołuje ich gniew. Dlatego tak ważne jest, by mówić je w odpowiedni sposób. Sekret kryje się w Pozytywnym „Nie”, prostej, sprawdzonej metodzie, której każdy może się nauczyć. Ta niezastąpiona książka pokazuje trzy proste etapy Pozytywnego „Nie”, uczy, jak bronić swoich interesów, przeciwstawiać się agresji i manipulacji ze strony tych, którym odmawiamy, a przede wszystkim, jak dojść do „Tak”. Całe życie jest tańcem „Tak” i „Nie”. Codziennie stajemy przed koniecznością odmawiania przyjaciołom, członkom rodziny, szefom, pracownikom, kolegom z pracy, a nawet sobie. To, czy i jak mówimy „Nie” wpływa na jakość naszego życia. Możliwe, że jest to najważniejsze słowo i powinniśmy się nauczyć mówić je taktownie i skutecznie.

12 Życiowych Zasad

W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu prof. Peterson przekonuje dlaczego dzieciaki jeżdżące na deskorolkach należy zostawić w spokoju, jak marny los czeka ludzi z tendencją do pochopnej krytyki oraz dlaczego warto głaskać napotkane przypadkiem koty.


Co system nerwowy homarów może nauczyć nas o prawidłowej postawie i sukcesie w życiu? Dlaczego starożytni Egipcjanie za najwyższe bóstwo uznawali zdolność uważnego postrzegania świata? Na jak upiorne ścieżki trafiają ludzie przesiąknięci rozgoryczeniem, arogancją i żądzą zemsty? Prof. Peterson porusza wiele tematów, od dyscypliny, przez wolność i skłonność do ryzyka, po odpowiedzialność, skupiając mądrość życiową w 12 praktycznych zasadach. „12 życiowych zasad” rozprawia się ze współczesnymi frazesami nauki, wiary i natury ludzkiej, uszlachetniając przy tym umysł i ducha czytelników.

Zaczynaj od dlaczego

Każdy człowiek i każda organizacja mogą wyjaśnić, CO robią. Niektórzy z nas potrafią pokazać, CZYM różnią się od innych. Jednak tylko nieliczni są w stanie jasno wyartykułować, DLACZEGO robią to, co robią. DLACZEGO nie ma nic wspólnego z finansami i zyskami. DLACZEGO jest tym, co inspiruje Ciebie i Twoje otoczenie. Otwórz tę książkę i odnajdź samą kwintesencję inspiracji. Przewróć kilka stron i poznaj prosty wzór, sposób myślenia, działania i komunikowania się, dzięki któremu przywódcy są w stanie skutecznie zainspirować swoje otoczenie. Wczytaj się w historie Martina Luthera Kinga juniora czy Steve’a Jobsa i przekonaj się, że wszyscy liderzy, którzy kogokolwiek inspirują, myślą, działają i komunikują się z innymi z pominięciem ogólnodostępnych schematów. Każdy z nas może zdobyć tę umiejętność. Przy odrobinie dyscypliny każdy lider lub organizacja mogą skutecznie oddziaływać na innych. Przeczytaj wszystkie porywające opowieści i naucz się być skutecznym przywódcą. Przyciągnij do siebie ludzi i trwale zmień oblicze biznesu. Poznaj siłę DLACZEGO!

The infinite game

Nie przeczytałem jeszcze tej książki, nie ma jej też po polsku, ale słuchałem wykładów Simona na ten właśnie temat i już teraz wiem, że mogę ją polecić.

Sinek zadając jedno pytanie oferuje całkiem nowe i odważne podejście do strategii w biznesie. Owo pytanie brzmi: grasz w skończoną grę, czy w nieskończoną grę? W tej książce Simon używa teorii gier do odkrycia tego jak najlepsze biznesy osiągają długotrwały sukces. Pokazuje, że budowanie trwałej wartości i stałego oraz zdrowego wzrostu – granie w nieskończoną grę – jest „Tą” rzeczą, która zaważy o przetrwaniu twojego biznesu.

Zbrodnia i Kara

„Zbrodnia i kara” to bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia.

Dlaczego nie powinniśmy popełniać zbrodni, nawet jeśli robimy to w „dobrym” celu i nie zostaniemy złapani? Ponieważ w ten sposób tracimy możliwość mówienia prawdy. A kłamstwo jest hydrą – gdy odetniesz jej jedną głowę, odrastają trzy nowe. Tą drogą człowiek szybko trafia do piekła. 

Dostojewski pokazuje, że nie jesteśmy w stanie skręcić struktury rzeczywistości bez ponoszenia konsekwencji, nawet jeśli wydaje się to racjonalnie możliwe.

Notes from the Underground

Nie mogłem znaleźć polskiego wydania w sprzedaży, dlatego sam kupiłem i przeczytałem jedynie angielskie wydanie. Mogę śmiało powiedzieć, że była to najbardziej przewrotna i otwierająca oczy nowela jaką kiedykolwiek przeczytałem.

Notatki z podziemia to historia jednego z najdziwniejszych bohaterów literatury, kiedyś był on urzędnikiem, jednak wraz z czasem wyzywająco podjął drogę do podziemi. Po kompletnym wycofaniu się ze społeczeństwa gryzmoli pełną pasji, obsesji i przeciwności narrację, która stanowi dewastujący atak na społeczną utopię i zapewnienie o racjonalnej naturze człowieka.

Folwark zwierzęcy

Folwark Zwierzęcy jest ostrzeżeniem przed totalitaryzmem, systemem, który zawsze stanowi zagrożenie dla człowieka. Powieść przedstawia schemat, według którego dochodzi do powstania państwa totalitarnego. Najpierw rodzi się idea zawierająca wizję szczęśliwego życia, opartego na równości i sprawiedliwości. Idea ta potem zostaje opracowana w zwany program, w imię którego wywołuje się rewolucję. Po rewolucji, obaleniu dotychczasowych praw, wyodrębnia się warstwa przywódców i następują kolejne okresy błędów i wypaczeń. Rządzący zdobywają przywileje, pieniądze i zajmują powoli miejsce obalonej władzy. Obywatelom żyje się coraz trudniej, ale buntować się nie wolno – policja, terror, czystki służą umacnianiu władzy. Powstaje pojęcie wroga ludu, które pomaga usuwać ludzi niewygodnych. Nowa władza staje się autokratyczna, okrutna, nie liczy się z prawami człowieka. Środki masowego przekazu oszukują społeczeństwo. Rządzący gromadzą coraz większe zyski ze sprawowania władzy. Oszukuje się też sąsiadów, traktuje się ich wrogo, a nawiązywane stosunki są dowolnie zrywane. Na czele państwa stoi wódz, nieomylny, uwielbiany, czczony przez poetów. Wódz stoi ponad prawem i stosuje je do własnych potrzeb. Bezkarni są też jego współpracownicy. Społeczeństwo, coraz bardziej zastraszone, musi znosić wiele wyrzeczeń, bo gospodarka oparta na propagandowych kłamstwach funkcjonuje z roku na rok coraz gorzej.

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnie, to na człowieka, potem znów na świnie i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim.

Rok: 1984

Rozwiązanie przedstawia przełomowe podejście do rozstrzygania konfliktów i kreatywnego radzenia sobie z problemami zawodowymi, społecznymi i osobistymi. Covey wyjaśnia, jak wykraczać poza „moją” i „twoją” stronę, a nawet kompromisy, tak by zakończyć spór bądź negocjacje w sytuacji lepszej niż ta, do której początkowo dążyliśmy. Poprzez zaczerpnięte z życia przykłady pokazuje, jak jego koncepcje zastosowano w praktyce, by stworzyć nową, lepszą rzeczywistość – w zwalczaniu przestępczości, zwłaszcza wśród młodocianych, w podnoszeniu poziomu nauczania i wyników szkolnych, w naprawianiu relacji pomiędzy wspólnikami w firmie, a także rodzicami i dziećmi.

Nasza strona korzysta z plików cookie, kontynuując korzystanie z niej zgadzasz się na ich używanie.
Więcej informacji tutaj.