Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara

Ostatnia aktualizacjia:

„Zbrodnia i kara” to bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia.

Dlaczego nie powinniśmy popełniać zbrodni, nawet jeśli robimy to w „dobrym” celu i nie zostaniemy złapani? Ponieważ w ten sposób tracimy możliwość mówienia prawdy. A kłamstwo jest hydrą – gdy odetniesz jej jedną głowę, odrastają trzy nowe. Tą drogą człowiek szybko trafia do piekła. 

Dostojewski pokazuje, że nie jesteśmy w stanie skręcić struktury rzeczywistości bez ponoszenia konsekwencji, nawet jeśli wydaje się to racjonalnie możliwe.

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Folwark zwierzęcy 2

Folwark zwierzęcy

Folwark Zwierzęcy jest ostrzeżeniem przed totalitaryzmem, systemem, który zawsze stanowi zagrożenie dla człowieka. Powieść przedstawia schemat, według którego dochodzi do powstania państwa totalitarnego. Najpierw rodzi…