Zdarza się, że chcielibyśmy, aby ktoś nas zauważył i polubił. Jednak nasza chęć zbudowania dobrej relacji z drugą osobą może być czynnikiem stresującym. Obawa przed zignorowaniem lub odrzuceniem sprawia, że dużo trudniej jest nam formułować odpowiednie zdania. Na takie sytuacje warto mieć kilka gotowych strategii, które zmniejszą nasz stres. Oto kilka propozycji:
1. Poproś o przysługę
Jeśli robimy coś dla kogoś to automatycznie dzieje się tak, że bardziej daną osobę lubimy. Nikt nie lubi być do czegoś nakłonionym. Wolimy mieć poczucie działania z własnej inicjatywy i we własnym interesie.
Wykonując dla ciebie niewielką przysługę osoba podświadomie wytłumaczy sobie dlaczego chce ci pomóc. Do najczęstszych wyjaśnień należą „Przecież go lubię” lub „To jest osoba, która pomogłaby, gdybym ja był w potrzebie”.
Prosząc o niewielkie przysługi nie tylko sprawisz, że inni cię polubią, ale dasz im ciche przyzwolenie na poproszenie o coś w zamian.
2. Bądź cicho trochę dłużej
Za każdym razem, kiedy zadasz komuś pytanie, a ta osoba odpowie, pozostań jeszcze chwilę w ciszy. Dając sobie czas na krótką przerwę, sygnalizujemy drugiej osobie, że chcemy jej słuchać. Nasz rozmówca nie wytrzyma ciszy i powie coś jeszcze. Często będzie to coś ważnego. Nie znalazło się to jednak od razu w jego wypowiedzi, bo nie był pewien czy to powiedzieć. Jeśli zastosujemy regułę chwili ciszy i nie będziemy rozmówcy krytykować za to, co powie nam dodatkowo, to będzie czuł się on zrozumiany. Będzie czuł, że nam na nim zależy i na jego historii. Automatycznie będzie nas bardziej lubił i szanował.
3. Obserwuj wzrokiem jastrzębia
Dostrzegaj to, co robią inni. Bacznie obserwuj i zwracaj uwagę na wysiłki osób, na których ci zależy. Codziennie naszą uwagę przykuwają rzeczy, które nam przeszkadzają lub utrudniają życie. Zauważamy brudne wycieraczki, niewyniesione śmieci, niedomyte talerze, a nie zauważamy i nie doceniamy ludzkich wysiłków, bo uznajemy je za oczywiste. Potrzebujemy to podejście zmienić. Uważnie obserwując świat dookoła siebie (jak jastrząb) sprawisz, że będziesz lepiej rozumiał rzeczywistość i dostrzegał wysiłek innych ludzi. Jeśli docenisz kogoś trud i poświęcenie to szybko sprawisz, że będziesz lubiany.
4. Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj
Cieszący się światową sławą psycholog B.F.Skinner udowodnił eksperymentalnie, że zwierzę nagradzane za dobre zachowanie, nauczy się o wiele więcej i szybciej oraz zachowa wyuczoną wiedzę na dłużej niż zwierzę karane.
Późniejsze badania wykazały, że dotyczy to także ludzi. Krytykując innych nie zmieniamy ich. Często natomiast powodujemy trwałą urazę. Inny sławny psycholog Hans Seyle powiedział, że akceptacji pragniemy tak bardzo jak nienawidzimy potępienia.
Uraza i niechęć spowodowane krytyką mogą zniszczyć relacje w rodzinie, w pracy, rozłączać przyjaciół. Pamiętajmy też, że krytyka jak oswojone gołębie zawsze wraca do domu. Trzeba uświadomić sobie, że ludzie, których skrytykujemy i potępimy, najprawdopodobniej, chcąc się wybielić choćby przed samym sobą, obwinią nas.
Zamiast potępiać ludzi, spróbujmy ich zrozumieć. Zastanówmy się, dlaczego robią to, co robią. To o wiele korzystniejsze i twórcze niż krytykowanie, rodzi sympatię i uprzejmość.
5. Poproś osobę, aby coś o sobie opowiedziała
Bez względu na to, jak nieśmiali jesteśmy, lubimy mówić o sobie. W szczególności dzieje się tak, jeśli rozmówca uważnie słucha tego, co mówimy.
Możesz pozwolić innym czerpać radość z opowiadania o sobie zadając im proste pytania. Możesz zapytać o ich plany na weekend, pochodzenie lub zainteresowania.
Staraj się zauważać ciekawe aspekty tego, co osoba do ciebie mówi. Zapytaj, o to czego nie rozumiesz. Możesz prosić o większe szczegóły. W ten sposób zapewnisz tę osobę, że jesteś rzeczywiście zainteresowany jej historią. Tym samym zjednasz sobie jej sympatię.
6. Czasami ujawnij jakąś swoją słabość
Trudno rozmawiać z ludźmi, którzy zawsze mają rację. Ideały nie istnieją.
Im bardziej starasz się udowodnić jaki dobry jesteś, tym mniej jesteś prawdziwy. Znajdź balans pomiędzy dzieleniem się swoją wiedzą i zdolnościami a skromnością. Jeszcze raz – poproś kogoś o przysługę. Pokaż, że ty też potrzebujesz wsparcia. Ujawniając swoją słabość, udzielisz cichego przyzwolenia innym na bycie sobą w twojej obecności.
7. Pozostaw uczucie niedosytu
Kiedy mówisz o sobie, staraj się nie wyjawiać od razu wszystkiego. Nie przedłużaj sztucznie spotkań. Niedokończone czynności pamiętamy lepiej, także ludzi, którzy nas czymś zainteresowali, ale nie wyczerpali wszystkich pytań.
Osoba, którą zainteresowałeś, będzie chciała zdobyć więcej informacji o tobie. Będzie pragnęła ponownego kontaktu z tobą, a to już prawie oznacza, że ciebie lubi.
8. Odkryj i zapisz misję swojego życia
Wiele badań wskazuje na wpływ planowania na osiąganie celów. Naukowcy są zgodni, że planowanie ma pozytywny wpływ na osiągnięcia. Zaplanuj swoje życie, odkryj swój głos, a potem zapisz go. Pomysły przychodzą i odchodzą jak wiatr, tak samo niezapisane sny i marzenia. Więcej o odkrywaniu i spisywaniu własnej misji życiowej napisałem w artykule: Jak napisać własną deklarację misji życiowej?
Osobom, które mają określony cel łatwiej nawiązywać kontakty, ponieważ swoje reakcje i decyzje podporządkowują swojej misji. Mogą zdobyć się na pewność i odwagę, ponieważ mają cel, na którym mogą się oprzeć, któremu mogą się poświęcić.
Jestem teraz w trakcie tworzenia narzędzia, kursu, który będzie miał na celu pomóc w spisywaniu wizji przyszłości. Jeśli chcesz go wypróbować, śmiało napisz do mnie tutaj – jestem chętny dać ci dostęp w zamian za króciutkie 30 sekundowe nagranie, w którym powiesz jak zapisanie swoich planów pomogło ci je osiągnąć. (oczywiście tylko jeśli rzeczywiście pomoże)
Podsumowanie
Starając się zdobyć przyjaciół możemy podjąć różne działania. Możemy wykorzystać zasady psychologiczne stojące za tym jak wybieramy naszych przyjaciół, aby podejmować lepsze decyzje w trakcie nawiązywania kontaktów. Takie zrozumienie siebie i innych nie sprawia, że przestajemy być naturalni. Pozwala nam raczej pokazać się innym, szanując ich i ich historię. Jeśli rzeczywiście poświęcimy czas na odkrycie własnej misji i nauczymy się nawiązywać i utrzymywać wartościowe kontakty, nasz krąg wpływu powiększy się.
Dzięki za tą listę, szczególnie spodobały mi się punkty 1 i 7. Rzeczywiście zbyt rzadko prosimy innych o prostą pomoc, szczególnie osoby nowo poznane.
Bardzo ciekawy artykuł, prosty, czytelny i konkretny. Zamierzam napisać własną misję życiową, dzięki za inspirację!
Bardzo dziękuję, powodzenia!
Kilka miesięcy temu przeczytałem Twój artykuł, szczególnie spodobał mi się punkt 3, postanowiłem częściej dostrzegać starania innych ludzi. I rzeczywiście rezultatem było więcej pozytywnej atmosfery między mną, a każda osobą, której trud zauważyłem i dałem o tym znak. Trafiłem tu ponownie przypadkiem i postanowiłem to napisać, dzięki.
Cześć Kuba, cieszę się razem z tobą, dzięki też za to, że postanowiłeś się tym podzielić. Odkąd ja staram się stosować do tej zasady zauważyłem też, że osoby, które docenimy, nie tylko staną się nam bardziej przyjazne, ale także częściej będą wypełniać swoje obowiązki. Docenione za coś, chętniej to później wykonują i rzadziej o tym zapominają.