Jak zostać najlepszym na świecie?

Jak zostać najlepszym na świecie?

Ostatnia aktualizacjia:

Zastanów się jak wielu rzeczy trzeba się wyrzec aby stać się najlepszym w jednej umiejętności.

Jak długo ćwiczyć musi piłkarz aby dostać się do reprezentacji kraju?
Jak długo musi ćwiczyć pianista aby dostać się do konkursu Chopinowskiego?
Większość z ludzi którzy robią takie niesamowite rzeczy praktykowało je od najmłodszego dzieciństwa.

Jak wielu spośród młodych chłopaków, którzy choćby na chwilę za cel postawili sobie zawodowe granie w piłkę nożną, zostało piłkarzami reprezentacji kraju?

W meczu bierze udział 11 piłkarzy plus 7 rezerwowych. Szanse, że ktoś grający w piłkę nożną dostanie się do reprezentacji kraju są niezwykle niskie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce w klubach piłkarskich zapisanych jest 657 tysięcy osób.

Spójrzmy na cyfry

11 + 7 = 18
657 000 / 18 = 36 500
Czyli jednej osobie na 36 500 udaje się znaleźć wśród najlepszych.

Jak zostać najlepszym na świecie? 1

Zatem bądźmy realistyczni. Jeśli nie grasz w piłkę nożną od czwartego roku życia kilka razy w tygodniu, to masz praktycznie zerowe szanse zostać piłkarzem reprezentacji Polski. Jeśli nie grasz na pianinie od czwartego roku życia kilka razy w tygodniu, to masz praktycznie zerowe szanse wygrania konkursu Chopinowskiego. W każdej umiejętności zawsze będzie ktoś, kto będzie ćwiczył więcej, będzie miał więcej szczęścia bądź będzie dorastał w bardziej motywujących warunkach.

Staranie się być najlepszym w jednej umiejętności nie jest najlepszą drogą do sukcesu.

Raczej poświęć czas i wysiłki aby udoskonalić kombinację kilku umiejętności. Rozwiązaniem jest rozwijanie uzupełniających się umiejętności. Już wyjaśniam o co chodzi.

Podstawy koncepcji uzupełniających się umiejętności

Jest łatwiej być w 10% najlepszych w kilku umiejętnościach – twojej „kombinacji” – niż być wśród 1% najlepszych w jednej umiejętności.

W ten sposób posiadanie różnych, powiązanych ze sobą umiejętności, może stać się dźwignią naszego sukcesu.

Jak zostać najlepszym na świecie? 2

Zabawmy się w statystykę

Jeśli w twoim mieście żyje milion ludzi, a ty należysz do grupy 10% najlepszych ludzi w sześciu różnych dziedzinach, to:

1 000 000 * (0,16) = 1

Jesteś najlepszy w swoim mieście w kombinacji tych sześciu umiejętności. (A jeśli zwiększysz tą liczbę do 10 umiejętności, to statystycznie będziesz najlepszym na świecie w kombinacji tych 10 umiejętności)

Najlepiej rozwijaj umiejętności które są unikalne i jednocześnie uzupełniają się.

Wyobraź sobie kogoś, kto jest dobry w przemawianiu, zdobywaniu funduszy, pisaniu, zdobywaniu kontaktów, marketingu i perswazji. Kim jest ta osoba? Prawdopodobnie osobą, za którą wielu podąża, osobą, której inni słuchają.

Najbardziej wpływowe osoby nie są wcale najlepszymi w pojedynczych umiejętnościach, ale są wystarczająco dobrzy w wielu powiązanych dziedzinach.

Zasadę tę można zaaplikować prawie wszędzie. Dla pisarza – który jest jednym z najlepszych, ale potrafi tylko pisać – osiągnięcie sukcesu będzie dużo trudniejsze niż dla osoby, która zna się nie tylko na pisaniu, a także na promocji i potrafi się dobrze komunikować na żywo.

Nakładacze umiejętności w akcji

Wszyscy słyszeli o Billu Gatesie, założycielu Microsoftu. Co złożyło się na wielki sukces tego niesamowitego człowieka? Podstawą była tutaj wiedza z programowania, w końcu to Gates pisał pierwsze funkcje, jednak ani te pierwsze funkcje, ani jego wiedza o programowaniu nie była najlepsza na świecie. Firmy takie jak IBM posiadały dużo bardziej doświadczonych programistów. To umiejętność zarządzania, przewodzenia i zdobywania kontaktów pozwoliły Billowi wspiąć się na szczyt.

Mahatma Gandhi – człowiek, który pomógł wyzwolić Indie nie osiągnąłby tego gdyby ograniczył się do jednej profesji. Myślę, że to właśnie dlatego Gandhi studiował sztukę, prawo, uczył się publicznie przemawiać i zdobywał wiedzę potrzebną do poszukiwania zachwycających rozwiązań. To kombinacja różnych umiejętności Mahatmy miała znaczący wpływ na to, że Indie są dzisiaj wolnym krajem.

Jezus z Nazaretu, który niepodważalnie był jedną z najbardziej wpływowych osób wszech czasów, także utożsamiał wiele zdolności. Był stolarzem – uprawiał prosty zawód, który pozwalał mu wejść w lepszy kontakt ze słuchaczami – żyjąc skromnie znał boleści zwykłych ludzi. Przez ponad 20 lat studiował pisma, był niezwykle oczytaną osobą jak na tamte czasy. Już w wieku 12 lat potrafił żwawo dyskutować z elitą kapłańską. Był także sławnym lekarzem, przywódcą duchowym i osobą rozumiejącą doskonale procesy zachodzące w umysłach ludzi oraz szerzej w społeczeństwie. Wypowiedział wiele tez, które stały się dokumentem, na którym wybudowano całą zachodnią cywilizację np.:

  • „Co cesarskie oddawajcie cesarzowi, a co Boże – Bogu” (Mat. 22:21) – pierwszy zarejestrowany w historii podział między kościołem a państwem.
  • „Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam dodane. Nie martwcie się o jutro, gdyż jutro zatroszczy się o siebie. Dzień dzisiejszy ma dość własnych kłopotów.” (Mat. 6:33-34) – postaw za cel najlepszą rzeczą jaką jesteś sobie w stanie wyobrazić (metaforyczne Królestwo Sprawiedliwości) a potem skup swoją uwagę na dniu dzisiejszym.
  • „Kochaj swojego bliźniego tak, jak samego siebie.” (Mat. 22:39) – moralność, dobroczynność czy szacunek to postawy dla nas oczywiste. Uważamy, że nam one przysługują. Czy tak rzeczywiście jest? A może to wynik wspólnego celu i ogólnie uznawanych wartości? Co jeśli stracimy wiarę w przyszłość?

Jaka wygląda twoja kombinacja umiejętności?

Planując swoją kombinację umiejętności zwróć uwagę na ich powiązania – powinny się one uzupełniać, jednocześnie się nie pokrywając. Na przykład, jeśli jesteś najlepszym drukarzem, to bycie dobrym mechanikiem samochodowym wiele nie pomoże – większość drukarzy jest już dobrymi mechanikami. Zbuduj zestaw umiejętności, które nie tylko się uzupełniają, ale także pozwalają wyróżnić Ci się na tle innych.

Gdy byłem mały, moi rodzice postanowili uczyć mnie w domu. Przez pierwsze lata uczyła mnie mama. Jednak już w pierwszej klasie gimnazjum się usamodzielniłem, nie miałem nauczyciela. Uczyłem się poszukując ciekawych dla mnie informacji, obserwując ludzi w pracy lub czytając książki. Oczywiście musiałem czytać też podręczniki, aby zdać egzaminy i móc przejść do kolejnej klasy, ale to zajmowało maksymalnie dwie godziny dziennie. W konsekwencji prawie nieograniczonej wolności co do tego czego mogłem się uczyć zdobyłem podstawowe umiejętności z bardzo wielu dziedzin.

Jestem jednym z niewielu ludzi w Polsce, którzy znają się na uprawie borówki amerykańskiej, programowaniu, psychologii i projektowaniu jednocześnie. Może wydawać Ci się, że uprawa borówki amerykańskiej nie pomaga wiele w programowaniu – otóż pomaga! – każdy człowiek jakiego znam bardzo lubi jeść borówki, posiadanie plantacji tych owoców oraz wiedza na ich temat pozwala mi szybko zdobywać nowe znajomości, a to w wielu przypadkach prowadzi do zwiększonej liczby klientów także w obszarze projektowania i programowania.

Jak zostać najlepszym na świecie? 3

Mała strzałka do góry Jak zostać najlepszym na świecie? 4↑ pokazuje nad którymi umiejętnościami teraz pracuję.

Przesłanie „na wynos”

Osiągnięcia nie opierają się na byciu nieporównywalnym w jednym zadaniu. Stań się osobą mającą szerokie zdolności, które gdy połączone – tworzą ciebie – osobę nie tylko jedyną w swoim rodzaju, ale także najlepszą w swoim rodzaju.

Zastanów się jaka kombinacja cech byłaby dla ciebie idealna. Co cię pasjonuje wśród umiejętności, które uważasz za przydatne?

Poświęć każdej z nich trochę swojego czasu. Być może warto zapisać, to w czym chciałbyś być lepszy. Możesz poczytać o pisaniu swojej misji życiowej tutaj.

PS. Jeśli chcesz zaplanować umiejętności jakie chciałbyś zdobyć, zachęcam Cię gorąco do spróbowania narzędzia nad którym pracuję: Projekt: PRZYSZŁOSĆ. Służy ono opisaniu tego jak chciałbyś, aby wyglądała twoja Przyszłość. Opisanie wizji swojej przyszłości i swoich celów istotnie zwiększa szansę rzeczywistego ich osiągnięcia.

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.