Ćwiczenia na dobry początek dnia

Ćwiczenia na dobry początek dnia

Ostatnia aktualizacjia:

Nie lubisz godzin porannych? Jesteś śpiący i potrzebujesz porządnej dawki energii? Szkoda, że tak wielu z nas tak właśnie spędza kilka pierwszych godzin każdego dnia.

Często myślimy, że jedynym rozwiązaniem jest filiżanka kawy, ale czy naprawdę musimy wprowadzać do naszego organizmu narkotyk, żeby dobrze się czuć i z energią zacząć dzień? Może miałeś okazję słuchać śpiew ptaków zaraz po wschodzie słońca. Jak robią to zwierzęta, że wstają wcześnie i z radością?

Wyśpij się

Najważniejszy jest odpowiedni wypoczynek – potrzebne jest nam minimum 7 godzin snu. Aby dobrze skorzystać z godzin nocnych, warto iść spać przed 22:30. Jeśli trudno ci zasnąć przed 22:30, spróbuj nastawić budzik przez kilka dni dużo wcześniej np. na 4:00 rano. Zmęczeni dużo łatwiej przestawimy się na właściwy tryb snu. Jednak samo chodzenie spać i wstawanie wcześniej nie gwarantuje dobrego samopoczucia rano. 

Propozycja na dzień dobry

Często słyszymy o niezliczonych zaletach płynących z codziennych ćwiczeń. Co ciekawe, mogą one także pomóc nam podnieść nasz poziom energii z rana i zrobią to lepiej niż kawa czy herbata, bo bez niepożądanych skutków ubocznych.

Gdy tylko się obudzisz, jeszcze nie wychodząc z łóżka przeciągnij się i poruszaj stawami w stopach i nadgarstkach. A gdy wstaniesz, wypij szklankę wody z cytryną i przejdź od razu do 7-minutowych ćwiczeń, które pobudzą układ krążenia. Bardzo dobrze jeśli dotkną one każdej partii mięśni i zawierają ćwiczenia rozciągające.

Wzór na tętno

Chcąc pobudzić układ krążenia, należy sprawić, że nasze tętno podniesie się najwyżej jak to możliwe nie wychodząc poza skalę bezpieczeństwa, którą możemy obliczyć wzorem:

(220 – WIEK / 10 ) × 0.6

Tętno mierzymy przykładając palce wskazujący i środkowy do jednej z tętnic szyjnych lub zaraz poniżej nadgarstka i licząc ilość impulsów na minutę.

Tętno na tym poziomie powinniśmy utrzymywać przez około 30 minut dziennie. Możemy ten czas podzielić i ćwiczyć rano przez 7 minut po przebudzeniu, a później w ciągu dnia drugi raz przez 20 minut.

Samemu wybierz jak chcesz ćwiczyć

Rodzaj ćwiczeń zależy zupełnie od ciebie, mogą to być podskoki, przysiady, wchodzenie i schodzenie po schodach, a jeśli potrafisz – pompki lub brzuszki.

Rozciąganie powinno polegać na powolnym wchodzeniu w granicę mobilności i przetrzymywanie bólu przez ok. 10 sekund, kilka razy z rzędu. Rozciągać należy głównie nogi, ponieważ siedzący tryb życia bardzo ogranicza ich mobilność.

W grupie łatwiej

Łatwiej nam będzie pamiętać o porannych ćwiczeniach jeśli, ile to możliwe, namówimy na nie wszystkich domowników. Razem łatwiej jest się motywować do większego wysiłku i regularności.

Nawyk 7-minutowych ćwiczeń porannych, w połączeniu z odpowiednią ilością snu i wypijanej wody, pozwoli nam wchodzić w nowy dzień pełnymi energii.

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.