Nie lubisz godzin porannych? Jesteś śpiący i potrzebujesz porządnej dawki energii? Szkoda, że tak wielu z nas tak właśnie spędza kilka pierwszych godzin każdego dnia.
Często myślimy, że jedynym rozwiązaniem jest filiżanka kawy, ale czy naprawdę musimy wprowadzać do naszego organizmu narkotyk, żeby dobrze się czuć i z energią zacząć dzień? Może miałeś okazję słuchać śpiew ptaków zaraz po wschodzie słońca. Jak robią to zwierzęta, że wstają wcześnie i z radością?
Wyśpij się
Najważniejszy jest odpowiedni wypoczynek – potrzebne jest nam minimum 7 godzin snu. Aby dobrze skorzystać z godzin nocnych, warto iść spać przed 22:30. Jeśli trudno ci zasnąć przed 22:30, spróbuj nastawić budzik przez kilka dni dużo wcześniej np. na 4:00 rano. Zmęczeni dużo łatwiej przestawimy się na właściwy tryb snu. Jednak samo chodzenie spać i wstawanie wcześniej nie gwarantuje dobrego samopoczucia rano.
Propozycja na dzień dobry
Często słyszymy o niezliczonych zaletach płynących z codziennych ćwiczeń. Co ciekawe, mogą one także pomóc nam podnieść nasz poziom energii z rana i zrobią to lepiej niż kawa czy herbata, bo bez niepożądanych skutków ubocznych.
Gdy tylko się obudzisz, jeszcze nie wychodząc z łóżka przeciągnij się i poruszaj stawami w stopach i nadgarstkach. A gdy wstaniesz, wypij szklankę wody z cytryną i przejdź od razu do 7-minutowych ćwiczeń, które pobudzą układ krążenia. Bardzo dobrze jeśli dotkną one każdej partii mięśni i zawierają ćwiczenia rozciągające.
Wzór na tętno
Chcąc pobudzić układ krążenia, należy sprawić, że nasze tętno podniesie się najwyżej jak to możliwe nie wychodząc poza skalę bezpieczeństwa, którą możemy obliczyć wzorem:
Tętno mierzymy przykładając palce wskazujący i środkowy do jednej z tętnic szyjnych lub zaraz poniżej nadgarstka i licząc ilość impulsów na minutę.
Tętno na tym poziomie powinniśmy utrzymywać przez około 30 minut dziennie. Możemy ten czas podzielić i ćwiczyć rano przez 7 minut po przebudzeniu, a później w ciągu dnia drugi raz przez 20 minut.
Samemu wybierz jak chcesz ćwiczyć
Rodzaj ćwiczeń zależy zupełnie od ciebie, mogą to być podskoki, przysiady, wchodzenie i schodzenie po schodach, a jeśli potrafisz – pompki lub brzuszki.
Rozciąganie powinno polegać na powolnym wchodzeniu w granicę mobilności i przetrzymywanie bólu przez ok. 10 sekund, kilka razy z rzędu. Rozciągać należy głównie nogi, ponieważ siedzący tryb życia bardzo ogranicza ich mobilność.
W grupie łatwiej
Łatwiej nam będzie pamiętać o porannych ćwiczeniach jeśli, ile to możliwe, namówimy na nie wszystkich domowników. Razem łatwiej jest się motywować do większego wysiłku i regularności.
Jak wzmocnić odporność metodą ćwiczeń Wima Hofa?