Najlepsza myszka (2021)

Najlepsza myszka (2021)

Ostatnia aktualizacjia:

Gdy byłem jeszcze bardzo młody, tata nauczył mnie wartości dobrych narzędzi. Szybko też zrozumiałem, że najlepsze inwestycje, to inwestycje w siebie. Jeśli chcesz zwiększyć wartość swojego czasu, musisz się uczyć i działać. Większość z nas korzysta z myszki do komputera. Pracując lub ucząc się, spędzamy dużo czasu przed komputerem – powinniśmy zadbać o komfort naszej pracy.

Spoiler: Najlepsza myszka na świecie to Logitech MX Master 3

Dobra myszka dłużej wytrzyma

W swoim życiu używałem już 5 myszek, większość psuła się w przeciągu dwóch lat. Pierwszą bezprzewodową myszkę kupiłem w wieku 15 lat, to był dobry zakup, myszka wytrzymała dwa lata, po czym zaczęła tracić połączenie z komputerem. Myszka, jakiej używam do dziś to Logitech MX Anywhere 2s. Kupiłem ją w 2017 roku, czyli używam jej już prawie cztery lata. Myszka działa tak dobrze, że zapomniałem jak się nazywa. Ani jeden raz przez czas jej użytkowania nie miałem z nią problemu i nie musiałem używać jej nazwy, żeby znaleźć rozwiązanie w internecie ????. Jest to mniejsza wersja osławionej MX Master 2.

Za wszystkie myszki przed Anywhere 2s zapłaciłem ok. 180 zł, dodając do tego czas, jaki musiałem poświęcić, aby je wybrać i kupić (ok. 2 godziny) wychodzi 280 zł (50 zł to średnia wartość godziny pracy osoby pracującej intelektualnie w Polsce).

Najlepsza myszka (2021) 1
Logitech mx anywhere 2s

Jest dużo przyjemniejsza w użytkowaniu

Klawiatura, myszka i ekran to trzy elementy komputera, z którymi najczęściej wchodzimy w interakcję. To jaki sprzęt wybierzemy, będzie wpływać na naszą produktywność. Wybór dobrych podzespołów komputera może wydawać się ważniejszy, ale tak naprawdę mają one tylko znaczenie, jeśli wykonujemy pracę, która ich potrzebuje jak np. edycja wideo.

Większości ludzi w miarę dobrze wybrany laptop za ok. 2000 zł będzie dobrze służył przez wiele lat. Zamiast inwestować w moc obliczeniową, której nie wykorzystamy, możemy zainwestować w doświadczenie – dobrą klawiaturę, myszkę i monitor.

Dodatkowe funkcje = większa efektywność

Myszki z wyższej półki mają też dodatkowe funkcje. Myszki Logitech można skonfigurować tak, żeby różne przyciski wykonywały inne akcje w różnych aplikacjach.

Myszki Anywhere mają trzy dodatkowe przyciski do skonfigurowania, a myszki Master cztery.

No i oczywiście turbo przewijanie, przekręcisz kółkiem, a ono kręci się, aż je zatrzymasz. Jak kupowałem myszkę, to nie zwracałem dużej uwagi na sposób przewijania, ale dzisiaj nie wyobrażam sobie myszki bez turbo przewijania.

Ile czasu oszczędza turbo przewijanie

Napisałem mały program, który śledził przez kilka dni jak często rozpędzałem kółko na myszce, aby zjechać szybko w dół, bądź górę strony internetowej lub aby przewijać timeline w Premiere Pro. Program pokazał, że kółko na myszce rozpędzone jest średnio przez 104 sekundy dziennie.

Założenia:

  • Jedno przekręcenie kółkiem na zwykłej myszce trwa 0,4 s
  • Jedno turbo przewijanie trwa 2 sekundy
  • Jedno turbo przewijanie na zwykłej myszce średnio oznacza 3 przewinięcia

104/2 = 52 turbo przewinięcia

52 * 3 = 156 przewinięć na zwykłej myszce

156 * 0,4 = 62,4 sekund

Jedna minuta każdego dnia. Pięć godzin w skali roku. Dwadzieścia godzin w kolejne cztery lata.

Pytanie: Ile warte jest dwadzieścia godzin twojego życia? Czy jest warte tyle, co cena premium, którą trzeba zapłacić za myszkę z górnej półki?

Nie zrozum mnie źle, jeśli trudno ci związać koniec z końcem, zakup myszki prawdopodobnie nie rozwiąże twoich problemów. Jeśli nie potrafisz przekształcić zaoszczędzonych 20 godzin na trwałą wartość, także zakup lepszej myszki niewiele ci da. Jednak dla tych, którzy cenią produktywność i mogą sobie pozwolić na lepszą myszkę – gorąco zachęcam.

Lista myszek z serii MX:

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.