Evernote vs OneNote vs Notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek?

Evernote vs OneNote vs Notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek?

Ostatnia aktualizacjia:

Gdy mówimy o aplikacjach do robienia notatek trudno pominąć te trzy kombajny. Prawie każda osoba interesująca się produktywnością już o nich słyszała. OneNote po raz pierwszy zaoferował opcje, które przekonały wielu ludzi do przerzucenia się z notatek papierowych na elektroniczne. Evernote pojawił się niedługo później i zaoferował bardziej minimalistyczne podejście. Dziś słyszymy także o Notion, aplikacji która próbuje połączyć robienie notatek z zarządzaniem projektami, innymi słowy próbuje zmieścić funkcje Evernote i Trello w jednej aplikacji.

Myślę, że wszelkie recenzje ogłaszające jedną aplikację zwycięzcą popełniają poważny błąd. Ludzie są różni i mają różne potrzeby. Właściwie zadane pytanie brzmiałoby: Jaka aplikacja jest najlepsza dla ciebie?

Interfejs i nawigacja aplikacji

Dobrze pracuje nam się w aplikacji która się nam podoba. Dlatego właśnie zacznę o wyglądu każdej z aplikacji. Załączam też screeny, możesz zobaczyć która się tobie podoba najbardziej.

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 1
Evernote home
Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 2
Evernote wewnątrz notatnika

W Evernote mamy panel Home, który możemy dostosować do swoich potrzeb, pozwala nam to wrócić szybko do tego co ostatnio robiliśmy. Jest tu też „Scratch Pad” który służy zapisywaniu krótkich pomysłów, po to aby o nich nie zapomnieć i móc zająć się nimi później. Scratch Pad możemy też przywołać z w każdej chwili pracując w innych programach używając skrótu: Ctrl + Alt + h (Mac: Ctrl + Cmd + n).

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 3
Interfejs onenote
Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 4
Opcje mazaków i zakreślaczy do długopisu

Aplikacja OneNote wydaje się być najbardziej „dokończona” choć niekoniecznie najlepiej przemyślana. Notatki dzielimy na notatniki tak jak w Evernote, ale nie ma możliwości nadawania tagów. Wyszukiwarka choć dobra nie podoba mi się. Opcje rysowania są bardzo fajne, w większości wypadków wystarczają, choć nie jest to Adobe Fresco ani aplikacja GoodNotes na iPada.

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 5
Interfejs notion

W Notion można zbudować własny dashboard, a zamiast kategorii zagnieżdża się notatki w innych notatkach, co daje trochę więcej możliwości organizacji.

Szybkość działania aplikacji

W tej dziedzinie OneNote przewyższa pozostałe dwie aplikacje kilkukrotnie, ponieważ jest napisany w natywnych językach programowania. Evernote i Notion zarówno na macOS jak i Windows są zbudowane w oparciu o Electron, co sprawia, że obie używają dużo pamięci RAM i procesora ????.

Darkmode (motyw jasny i ciemny)

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 6 Evernote OneNoteEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 7 Notion

W jaki sposób można tworzyć notatki

Sposoby tworzenia notatekEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 6 EvernoteEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 9 OneNoteEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 7 Notion
Tekst
WebClipper✅ ????✅ ????
Rysowanie
Średnie.

Dobre, choć nie idealne.
Audio
Równania matematyczne
Załączone pliki
Dodatkowe możliwościWyszukiwanie tekstu na zdjęciachKanban, Bazy danych,
Zdjęcia w tle i inne „upiększenia”

Wszystko co ważne w tabelce, dodam tylko, że WebClipper w Evernote jest naprawdę super, żaden inny nawet mu do pępka nie dorasta????.

Możliwość tworzenia szablonów

W tworzeniu szablonów najlepszy jest Notion, ponieważ ma dużo opcji upiększania notatek: ikony notatek, zdjęcia w tle, podział notatek na kolumny, można zapisywać. W Evernote szablony to dość nowa funkcjonalność, ma swoją przyszłość, ale w tym momencie rzadko z nich korzystam.

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 11
Wybór szablonów w notion
Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 12
Wybór szablonów w evernote

Integracje z innymi aplikacjami

Evernote ma największą gamę integracji, jak przystało na największego giganta notatek (z Evernote korzysta ponad 250 milionów aktywnych użytkowników). Choć szczerze mówiąc testując aplikacje nie czułem potrzeby korzystania z żadnej integracji. Office Lens w OneNote jest bardzo fajne do robienia zdjęć stronom w książkach i konwertowaniu do tekstu, ale korzystając z Evernote robię to w Google Lens i konieczność kopiowania jest do przeżycia.

Evernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 6 EvernoteObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie onenote. Png OneNote
Google Drive,
najwięcej akcji Zapier i IFTTT
Office Lens
Unikatowe integracje

Wspierane systemy operacyjne

Wspierana platformaEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 6 EvernoteObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie onenote. Png OneNoteEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 7 Notion
Przeglądarka
Windows
macOS
Android
iOS, iPadOS
Platformy wspierane przez aplikacje do notatek

Koszt korzystania z aplikacji

Koszty aplikacji do notatek są tak niskie, że uważam, że nie powinny decydować o tym którą wybierzemy. Zamieszczam jednak tabelkę do porównania.

KosztEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 6 EvernoteObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie onenote. Png OneNoteEvernote vs onenote vs notion. Jaka jest najlepsza aplikacja do robienia notatek? 7 Notion
Studenci1. Za darmo: 60mb/miesiąc.
2. Premium: zniżka 50%, czyli 5,50 zł/miesiąc.
1. Z pakietem Office.
2. Bez pakietu: 5gb za darmo, a potem $2/miesiąc.
Za darmo bez ograniczeń.
Organizacje Non-Profit, np. fundacjeCena rozpatrywana indywidualnie, LINK.Zniżka na pakiet Office.Zniżka 50% ($4/miesiąc)
Użytkownicy prywatni1. Za darmo: 60mb/miesiąc.
2. Premium: 11zł/miesiąc.
5gb za darmo, a potem $2/miesiąc.Za darmo z ograniczeniem do 1000 paragrafów i 5mb/miesiąc.
Premium: $4/miesiąc
Firmy36zł za użytkownika/miesiącPotrzebny pakiet Office.$8/miesiąc
Porównanie cen aplikacji

Ponieważ OneNote należy do pakietu Office 365, każdy kto ma ten pakiet, czy to na studiach czy w pracy, może korzystać z OneNote bez ograniczeń za darmo.

Czego ja używam?

Mam plan Evernote Premium i korzystam z darmowego planu OneNote ponieważ mam laptop z długopisem, którego lubię używać do odręcznych notatek. Do Notion mam dostęp za darmo z racji bycia studentem, ale po miesięcznej próbie korzystania przestałem używać, dodatkowe opcje upiększania notatek zbytnio mnie rozpraszały.

Gdyby Evernote obsługiwał długopisy na Windows i pozwalał robić ładne i edytowalne notatki odręczne, to korzystałbym tylko z niego, niestety jedynie OneNote obsługuje rysik i pozwala edytować wcześniej zrobione notatki odręczne.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety Evernote, OneNote i Notion myślę, że:

  1. Notion jest najlepszy dla menedżerów i entuzjastów Kanban.
  2. OneNote jest najlepszy dla matematyków, studentów i na urządzeniach z długopisem do pisania po ekranie.
  3. Evernote jest najlepszy dla studentów, pisarzy, badaczy i efektywnych minimalistów.

Jeśli nie wiesz co wybrać, wypróbuj Evernote, jako że jest to najpopularniejsza aplikacja jest duża szansa, że tobie też się spodoba. Na rynku pojawiają się też nowe rozwiązania jak np. Focalboard (open source) lub Roam, które mogą w przyszłości stanowić alternatywę, jednak na ten moment brakuje im niektórych kluczowych funkcji jak np. synchronizacja między urządzeniami.

PS. Jeśli chcesz wypróbować Evernote, to rejestrując się przez ten link dostaniesz 1 miesiąc planu Premium za darmo (ja też dostanę 1 miesiąc za darmo). Napisałem też krótki poradnik o tym jak zacząć z Evernote tutaj.

Chętnie poczytam jakich aplikacji wy używacie lub jaką pracę najczęściej w nich wykonujecie ????

Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz

Dla dobrego funkcjonowania strony oraz statystyk oglądalności treści zbieramy dane.