Psychologiczne zalety pisania

Psychologiczne zalety pisania

Ostatnia aktualizacjia:

Gdy wyobrażasz sobie pisarza, przychodzi ci zapewne do umysłu obraz zgarbionego człowieka gdzieś w drewnianym domku z dala od cywilizacji zapisującego fikcyjną, a jednak ciekawą historię. Pewnie nie jest to obraz dla ciebie atrakcyjny.

Wielu ludzi sukcesu jest jednak pisarzami, trochę innymi pisarzami. Czasem piszą książki, ale przede wszystkim piszą dla siebie, notatki, dzienniki, przemyślenia. Wśród ludzi, którzy bardzo cenią sobie pisanie znajdują się postacie takie jak:

  • William James, niezwykły amerykański psycholog kiedyś zaobserwował, że nie był pewien o czym myślał, dopóki nie zapisał swoich myśli. Gdy nie wiedział co napisać, pisał o tym co przyszło mu do głowy. Ostatecznie, jego pomysły stały się konkretne i przejrzyste.
  • Bill Gates poświęca czas na pisanie prawie każdego dnia, mówi, że jest to czas, w którym może usiąść i przefiltrować swoje myśli.
  • Richard Branson powiedział „najcenniejszą materialną rzeczą jest dla mnie mój mały notes, używam go regularnie, nie wyobrażam sobie, żebym bez niego potrafił zbudować Virgin Group”, potem dodał „Jeśli masz pomysł i go nie zapiszesz, kolejnego poranka może być on zagubiony na zawsze”.
  • Warren Buffet traktuje pisanie jako sposób na rafinowanie, oczyszczanie swoich myśli. A jest człowiekiem, który naprawdę dużo myśli.

Pisanie jest dodatkowym narzędziem pozwalającym nam precyzyjniej myśleć i wyrażać się.

Czy ludzie, którzy nie nazwaliby się pisarzami powinni wykształcić nawyk codziennego pisania?

Być może.

Wielu ludzi bardzo ceni sobie pisanie, nie wyobrażają sobie jak mogliby inaczej uzyskać klarowność myśli. Uważają, że nie byliby w stanie osiągnąć tego co osiągnęli, gdyby nie mieli w zwyczaju często pisać. Przyjrzyjmy się jednak co mają do powiedzenia na ten temat badania.

Pisanie poprawia emocjonalny nastrój i zwiększa motywację

Większość literatury poświęconej wpływowi pisania na naszą psychikę przygląda się ekspresywnemu pisaniu. Czyli przelewaniu naszych myśli i uczuć na papier (bądźmy szczerzy: na klawiaturę komputera).

Jedną z form takiego pisania jest prowadzenie dziennika. Możemy w nim oprócz myśli z dnia i uczuć zapisywać to za co jesteśmy wdzięczni, co dodatkowo wspiera pozytywne myślenie i motywację​1​.

Zapisywać swoje myśli i odczucia możemy także w formie bloga lub postów na mediach społecznościowych (ważne, aby były autentyczne).

Inną formą pisania, której przyglądali się naukowcy jest planowanie. Refleksja nad przyszłością i zapisywanie swoich życiowych celów zwiększa motywację i zwiększa szanse na to, że rzeczywiście je osiągniemy​2​.

Osoby, które raz na tydzień poświęcają chwilę, aby zastanowić się za co są wdzięczne, doświadczają mniej negatywnych emocji i częściej trzymają się swoich postanowień. Najlepszym sposobem na zastanowienie się za co jest się wdzięcznym jest pisanie.

Co ciekawe, osoby, które zapisywały swoje wdzięczności każdego dnia nie doświadczały wyżej opisanego pozytywnego efektu. To ma sens. Zapisywanie wdzięczności jest dość nudne, jeśli robi się to codziennie.

Pisanie rozwija umiejętność klarownego myślenia i komunikacji

Pisanie utrwala zakres naszej znajomości znaczenia słów. Im większe mamy zasoby słów, tym łatwiej nam dzielić się naszymi doświadczeniami i uczuciami z innymi.

Pamiętasz na pewno uczucie, gdy wiedziałeś o czym myślisz, ale nie mogłeś sobie przypomnieć właściwego słowa, miałeś je „na końcu języka”. Albo czy pamiętasz, gdy ułożyłeś sobie w głowie to co chciałeś powiedzieć tylko po to, żeby zauważyć, że gdy przyjdzie czas na mówienie, potykasz się i mówisz coś zupełnie innego? Tego typu sytuacje budują nieprawdziwy obraz ciebie w społeczeństwie, a regularne pisanie może zapobiec tego typu sytuacjom.

Zarówno w przestrzeni emocjonalnej jak i w naukach ścisłych, pisanie okazuje się pomagać nam efektywniej komunikować skomplikowane idee​2​.

Pisząc pozwalasz sobie spojrzeć na swoje myśli, tak jakbyś był ich adresatem. Gdy patrzysz na to co napisałeś myślisz czy sam chciałbyś to usłyszeć, krytyczniej podchodzisz do własnych myśli i w rezultacie przygotowujesz bardziej składne wypowiedzi.

Pisanie pomaga przejść przez trudne doświadczenia

Naukowcy i w szczególności pisarze od zawsze znali terapeutyczny wpływ pisania o własnych przeżyciach. Pisanie pozwala budować spójne obrazy przeszłych wydarzeń, co niweluje lęk występujący po doświadczeniu wydarzeń traumatycznych. Precyzyjne pisanie o przeżytych wydarzeniach traumatycznych zmniejsza występowanie złego samopoczucia w kolejnych miesiącach​3​.

W jednym interesującym badaniu prowadzący przyglądali się niedawno zwolnionym z pracy inżynierom. Ci, którzy mieli w zwyczaju zapisywanie swoich myśli znaleźli nową pracę szybciej.

Inżynierzy, którzy zapisali swoje myśli i odczucia związane z utratą pracy raportowali mniej złości i wrogości względem wcześniejszych pracodawców. Pili mniej alkoholu. A, osiem miesięcy później ponad 50% z nich znalazło pełnowymiarową pracę, 2.5 razy więcej niż inżynierzy z grupy nie poświęcającej czasu na pisanie​4​.

Co ciekawe, pisanie nie zwiększyło ilości pozycji i firm do których aplikowali. Zwiększyło nie ilość rozmów o pracę na które zostali zaproszeni, a jakość tych rozmów. Ekspresyjne pisanie zwiększyło ich szanse na przyjęcie do pracy po odbytej rozmowie o pracę.

W innym badaniu zauważono, że u osób z PTST pisanie o wydarzeniu traumatycznym pogłębiło objawy depresyjne, jednak tylko na krótki czas, przez kolejne sześć miesięcy osoby te rzadziej szukały pomocy medycznej, ostatecznie szybciej wróciły do siebie niż osoby nie piszące o swoim ciężkim doświadczeniu​5​.

Choć z nikim nie rozmawiałem o tym co napisałem, wreszcie byłem w stanie sobie z tym poradzić, pisząc przestałem wypierać to co się stało, przepracowałem swój ból. Teraz myślenie o tym już nie boli.

Wypowiedź jednego z pacjentów na koniec badania (po sześciu miesiącach)

W kilku badaniach zauważono, że zmuszanie (traktowanie jako ważnego elementu terapii PTSD) lub silne zachęcanie pacjentów do pisania o wydarzeniu traumatycznym zaraz po tym jak ono wystąpiło może przynieść negatywne rezultaty jeszcze bardziej pogrążając osobę. Wprowadzenie pisania do terapii powinno mieć miejsce najwcześniej dwa tygodnie po wystąpieniu wydarzenia traumatycznego​6​.

Pisanie spowalnia starzenie się umysłu

Pisanie wymaga wysiłku intelektualnego. Jeśli piszesz o tym czego jeszcze do końca nie rozumiesz, to pisanie angażuje twoje zasoby intelektualne zapobiegając ich deterioracji. Zmniejsza m.in. ryzyko demencji​7​.

Na blogu zdrowotnym Uniwersytetu Harvarda znajduje się artykuł, który opisuje aktywności, które zapobiegają utracie zdolności umysłowych. Wśród nich opisane jest badanie wymieniające pozytywny wpływ: czytania, pisania, wypełniania krzyżówek, grania w gry planszowe, grania na instrumencie oraz prowadzenia dyskusji na skomplikowane tematy. Nie byłem jednak w stanie znaleźć źródła tego badania.

Jest natomiast wiele źródeł wskazujących na to, że angażowanie naszych zasobów intelektualnych do rozwiązywania problemów pomaga w utrzymaniu jakości naszego myślenia​8​.

Pisanie jako środek zwiększający produktywność

Pisanie, oprócz łagodzenia stresu i filtrowania myśli, zwiększa także naszą produktywność​9​. Czy ty też często masz otwarte zbyt dużo zakładek w przeglądarce? Czasem z tego powodu przeglądarka się zawiesza. Pisanie pomaga pozamykać zakładki w naszym umyśle. Pomaga posortować przeszłość i daje możliwość zaplanowania przyszłości.

Niektórzy nie chcą zapisywać swoich myśli, ponieważ, boją się, że zapisanie ich da im poczucie „wykonania” i nie będą czuli potrzeby dalszego działania. Czasami boją się też, że nie mając wystarczająco czasu napiszą tylko kilka pustych słów, które nie oddadzą znaczenia ich pomysłu lub jakości ich uczuć. Moje doświadczenie jest jednak inne, wszystkie pomysły, idee czy uczucia jakie zapisałem dały mi lepszy wgląd. Wgląd ten czasem sprawił, że porzuciłem jakieś dążenie, jednak zawsze wiedziałem, dlaczego. Nie był to wynik przypadku. Wielokrotnie pisanie dodawało mi motywacji, dawało poczucie, że dany projekt został już rozpoczęty, a teraz wystarczy dołożyć do niego kolejną cegiełkę.

Nawyk pisania poprawia naszą zdolność uczenia się

Dużo lepiej zapamiętujemy informacje, gdy konsumujemy je ze świadomością tego, że będziemy musieli przekazać je dalej. Nauczyć kogoś tego czego nauczyliśmy się my.

Praktykując pisanie inaczej słuchasz wypowiedzi innych ludzi. Zwracasz baczną uwagę na wszystko co może być warte zapisania, przekazania innym. Tworzysz w swoim umyśle esencję tego czego słuchasz. Nie byłem świadom tego jak zmieni się sposób w jaki słucham innych ludzi w wyniku pisania. Myślę, że moi rozmówcy też to zauważyli.

Pisząc chcemy pisać coś wartościowego. Aby tworzyć nową wartość potrzebujemy być zainspirowani i zdobyć nowy wgląd. Bywa tak, że poszukuję wartościowych informacji tylko dlatego, bo chcę coś o nich napisać. Gdybym nie miał nawyku pisania, prawdopodobnie nigdy bym ich nie odnalazł i tym samym wiedziałbym dużo mniej.

Ha, jest jeszcze lepiej!

Jeśli ktoś czyta później to, co ty napiszesz, tym bardziej starasz się zdobyć najlepszej jakości informacje. Poszukujesz, rozgrzebujesz to co tylko możesz, aby wydobyć coś nowego, coś ważnego z dzisiejszego świata przepełnionego informacjami niskiej jakości.

Pisanie pomaga także w rozwijaniu głębszych idei. Jeśli napisałeś choćby jeden esej w szkole wiesz, że aby on powstał potrzebujesz pierwszą myśl, pierwszy akapit. To on daje ci punkt zaczepienia, pozwala stworzyć całą resztę. Wielu pisarzy przebyło tą drogę. Na początku zapisali ważną dla nich myśl, aby potem rozwinąć ją do całego akapitu, który dał im inspirację do napisania artykułu, a ostatecznie napisali na ten temat książkę.

W ten sposób pisanie inicjuje eksplorację. Sprawia, że zaczyna interesować cię coraz więcej. Chcesz rozwijać pomysły, lepiej zrozumieć napotykane tematy, debaty i problemy świata.

Pisanie umożliwia przywództwo na dużą skalę

Pamiętajmy, że słowa mają moc stwórczą (idea Logos). Służyły Bogu do stworzenia świata.

Dzisiaj, pomimo tego, że wideo zdominowało przekaz medialny, słowa pisane wciąż odgrywają większy wpływ na nasze społeczeństwo. Książki, artykuły, umowy, ustawy, a nawet notatki stanowią fundament, a często także sedno komunikacji.

Świat, w którym każdy może zostać autorem stwarza wiele nowych możliwości. Możliwość wywierania wpływu na wielu ludzi jednocześnie używając jedynie raz napisanych słów jest niesamowita.

Dopiero od kilku lat piszę artykuły do czasopism i na bloga. Szokiem była dla mnie pierwsza wiadomość od czytelnika jednego z moich artykułów, napisał on do mnie, aby podziękować mi za to co napisałem, powiedział, że było dla niego bardzo cenne.

Nie mogłem w to uwierzyć!

Na początku wydawało mi się, że to o czym piszę jest oczywiste i nikt nie będzie chciał tego czytać. Szybko jednak zauważyłem, że niezależnie czy jestem dobrze zaznajomiony z tematem, o którym piszę, czy nie, to zawsze jestem o jeden krok do przodu względem kogoś innego.

Pisząc, pomagam tej osobie szybciej postawić ten kolejny krok. Jeśli ktoś skompiluje dla nas wiedzę, która nas interesuje, oszczędzi nam sporo czasu, jesteśmy za to wdzięczni. Ty też jesteś o jeden krok przed kimś. Napisz to co wiesz, pomożesz tym innym oraz utrwalisz swoją wiedzę.

Pokazując się światu, pisząc, wystawiasz się na krytykę, często wartościową krytykę. Potrzebujesz informacji zwrotnej od innych ludzi, szczególnie tej negatywnej. Potrzebujesz wiedzieć, czy twoje idee, pomysły mają jakąkolwiek wartość. Najwięksi mistrzowie uczyli się na swoich błędach, błędach, które często uświadomili im inni.

Krytyka jest śniadaniem mistrzów.

Nie bój się jej, pożądaj jej. Napisz swój pierwszy artykuł.

Zachęcam cię też do stworzenia swojej wizji przyszłości, możesz to zrobić z pomocą mojego programu:

Powodzenia!

Bibliografia

  1. 1.
    Emmons RA, McCullough ME. Counting blessings versus burdens: An experimental investigation of gratitude and subjective well-being in daily life. Journal of Personality and Social Psychology. Published online 2003:377-389. doi:10.1037/0022-3514.84.2.377
  2. 2.
    Willis J. The Brain-Based Benefits of Writing for Math and Science Learning. Edutopia. Published July 11, 2011. Accessed August 15, 2021. https://edutopia.org/blog/writing-executive-function-brain-research-judy-willis
  3. 3.
    King LA. The Health Benefits of Writing about Life Goals. Pers Soc Psychol Bull. Published online July 2001:798-807. doi:10.1177/0146167201277003
  4. 4.
    Spera SP, Buhrfeind ED, Pennebaker JW. Expressive Writing and Coping with Job Loss. AMJ. Published online June 1994:722-733. doi:10.5465/256708
  5. 5.
    Pennebaker JW, Beall SK. Confronting a traumatic event: Toward an understanding of inhibition and disease. Journal of Abnormal Psychology. Published online 1986:274-281. doi:10.1037/0021-843x.95.3.274
  6. 6.
    Bisson JI, Jenkins PL, Alexander J, Bannister C. Randomised controlled trial of psychological debriefing for victims of acute burn trauma. Br J Psychiatry. Published online July 1997:78-81. doi:10.1192/bjp.171.1.78
  7. 7.
    Arce Rentería M, Vonk JMJ, Felix G, et al. Illiteracy, dementia risk, and cognitive trajectories among older adults with low education. Neurology. Published online November 13, 2019:e2247-e2256. doi:10.1212/wnl.0000000000008587
  8. 8.
    Staff RT, Hogan MJ, Williams DS, Whalley LJ. Intellectual engagement and cognitive ability in later life (the “use it or lose it” conjecture): longitudinal, prospective study. BMJ. Published online December 10, 2018:k4925. doi:10.1136/bmj.k4925
  9. 9.
    Grant A. The Power of the Pen: How to Boost Happiness, Health, and Productivity. LinkedIn Pulse. Published March 28, 2013. Accessed August 13, 2021. https://linkedin.com/pulse/20130528121344-69244073-the-power-of-the-pen-can-writing-make-us-happier-healthier-and-more-productive/
Michał Kuczek
Michał Kuczek

Cześć! Jestem tutaj w celu odkrycia uniwersalnych metod rozwiązywania problemów. Interesują mnie negocjacje, zarządzanie, projektowanie i uprawa borówki amerykańskiej. Jestem studentem psychologii i prowadzę agencję kreatywną Biiird Studio.

Dodaj komentarz